دکتر محمد جهانی، فوق تخصص خون و سرطان در گفتگو با سلامانه:

بزرگ شدن غدد لنفاوی در افراد زیر ۴۰ سال علت عفونی دارد

بزرگ شدن غدد لنفاوی در افراد زیر ۴۰ سال علت عفونی دارد

سلامانه :یک فوق تخصص خون و سرطان معتقد است: در مورد بزرگ شدن غدد لنفاوی در بدن باید گفت ما در بدن یک انسان بالغ، غده لنفاوی قابل لمس نداریم. با این حال وقتی این غده بزرگ می شود، باید علتش مشخص گردد. 


دکتر محمد جهانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌گوید: استثنای غده لنفاوی در دو جای بدن است، یکی در کشاله ران که به خاطر موقعیت آناتومیکی که دارد، غده لنفاوی ممکن است تا یک سانتی متر در آن قابل لمس باشد. این البته بیماری زا نیست. در ناحیه زیر چانه نیز لمس غده لنفاوی تا نیم سانتی متر طبیعی است. 


به گفته این فوق تخصص خون و سرطان در بقیه نقاط بدن اگر این غده بزرگ باشد، پاتولوژیک است. در حدود200 تا 300 غده لنفاوی در بدن یک فرد وجود دارد. این غدد جزء سیستم دفاعی بدن است و در ناحیه گردن (جلو و پشت گردن) بیشترین مقدار غدد لنفاوی وجود دارد. بعد از گردن، جلو و پشت گوش، ناحیه پشت سری، ناحیه فوق ترقوه، زیر بغل و کشاله ران این غدد پراکنده هستند. 


دکتر جهانی با اشاره به این که اگر غده لنفاوی در داخل ریه بزرگ شود، قابل لمس نخواهد بود و علامتی که ایجاد می کند، سرفه است، توضیح می دهد: در ناحیه شکم نیز، بیمار احساس بزرگی و نفخ شکم پیدا می کند. غده های لنفاوی که بزرگ می شوند، اگر در لمس نرم باشند، عامل بزرگ شدنشان عفونی است. اگر قوامشان فوق العاده سفت باشد، متاسفانه سرطانی شده است.


به عقیده دکتر جهانی پس اگر بیماری غده لنفاوی قابل لمس دارد، باید حتما به پزشک مراجعه کند. در بیماران زیر 40 سال عامل عفونی مطرح است و در افراد بالای این سن، سرطان بیشتر مطرح می شود.  

 

ارسال برای یک دوست
۲۳ ۵ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.