راهکارهایی برای جلوگیری از خستگی چشم‌ها

سلامانه : هر کاری ممکن است موجب خستگی شود اما کار با کامپیو‌تر خود دارای ویژگی‌هایی مخصوص است که می‌تواند به صورت ویژه برای انسان خستگی آفرین باشد.

دکتر محمدرضا فرتوک‌زاده جراح چشم فوق تخصص پیوند قرنیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در زندگی روزمره معمولا فاصله نگاه کردن ما به اجسام دائما در حال تغییر کردن است این تغییر دائم اجازه نمی‌دهد که چشم در یک محل ثابت شود و تکان نخورد در نتیجه چشم دچار خستگی نمی‌شود. درواقع این حرکات مداوم چشم هستند که از خسته شدن چشم ما جلوگیری می‌کنند. 

وی افزود: هنگام کار با کامپیو‌تر چشم انسان روی کامپیو‌تر ثابت می‌شود همچنین فاصله بین کامپیو‌تر که به صورت استاندارد باید ۵۰ سانتی متر باشد در مدت زمان طولانی ثابت می‌ماند که موجب خستگی می‌شود. 

دکتر فرتوک‌زاده تصریح کرد: بهتر است در کار با کامپیو‌تر افراد هر ۱۵ دقیقه یک بار و به مدت یک دقیقه به فاصله‌ای دور‌تر از ۶ متر نگاه کنند تا از بروز خستگی چشم جلوگیری شود. 
لازم به ذکر است که تغییرات کوچک و در حد سانتی متر نیز قابل قبول نیست و خستگی چشم را برطرف نمی‌کند! 

وی خاطرنشان کرد: هنگام کار با کامپیو‌تر چشم انسان دچار تطابق می‌شود در عمل تطابق ماهیچه‌ای چشم منقبض می‌شوند نگاه کردن به دور باعث می‌شود انقباض عضلات چشم از بین برود. 

دکتر فرتوک‌زاده اذعان داشت: در صورتیکه هر ۱۵ دقیقه به چشم استراحت داده نشود فرد دچار درد، درد پیشانی، فشار پشت کره چشم، سردرد و حالت تهوع می‌شود. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.