خودمراقبتی یعنی تغذیه مناسب و افزایش ایمنی بدن/ هموطنان مواد غنی از ویتامین مصرف کنند

سلامانه : یک متخصص تغذیه با هشدار نسبت به مصرف فست‌فود گفت: مردم برای افزایش ایمنی خود مواد غنی از ویتامین‌ها بخصوص آ، ث، روی، آهن و پروتئین استفاده کنند.

  
برلیانت بزرگمهر در گفت‌وگو با فارس مهمترین عامل در خود مراقبتی را تغذیه مناسب دانست.

وی گفت: خود مراقبتی یعنی افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری. هرگاه دستگاه ایمنی بدن قوی باشد، کمتر دچار انواع بیماری شده و این تعریف خود مراقبتی است.

دبیر انجمن تغذیه ایران با بیان اینکه تغذیه سالم موجب تضمین سلامت می‌شود گفت: مواد غذایی با توجه به ویتامین‌ها و پروتئین‌ها تاثیر زیادی در افزایش ایمنی بدن دارند اما در این میان برخی مواد غنی‌تر هستند و باید بیشتر مصرف شود.

وی تاکید کرد: ویتامین آ از جمله ویتامین‌هایی به شمار می‌رود که در افزایش ایمنی بدن نقش موثری دارد. این ویتامین در افزایش سلامت مخاط‌ها که موجب پیشگیری از عفونت‌ها در دستگاه تنفسی و گوارشی می‌شود نقش زیادی دارد.

به گفته بزرگمهر، ویتامین ث، روی و آهن نیز به مانند ویتامین آ در بالا رفتن ایمنی بدن موثر هستند که در کنار پروتئین ایمنی بدن را بالا می‌برند. به هموطنان توصیه می‌شود که موادی مصرف کنند که دارای این ویتامین‌ها باشند.

وی همچنین نسبت به مصرف فست فود هشدار داد و گفت: این غذاها چربی زیادی دارند که باعث بروز سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. همچنین موجب دفع کلسیم و در پی آن نرمی استخوان و راشیتیسم شده و بدن را ضعیف می‌کند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.