همه چیز درباره ی عطسه

سلامانه : حساسیت، بیماری و بسیاری از عوامل دیگر می تواند باعث خروج بزاق و مخاط باشد. به گزارش لایوساینس، عطسه کردن یکی از مکانیسم های دفاعی و طبیعی بدن برای بیرون کردن مواد خارجی است و ریه ها و دیگر اعضای بدن را از آلودگی حفظ می کند.

چرا بعضی ها پشت سرهم عطسه می کنند؟

عطسه کردن از احساس خارش در پشت بینی شروع می شود و سپس نفس حبس شده و در نهایت نیز جریان هوا با شدت و به صورت عطسه خارج می شود.

چه عواملی موجب عطسه کردن می شود؟
عوامل بسیاری همچون سرماخوردگی، حساسیت، محرک های فیزیکی، عوامل زیست محیطی، سرمای هوا و نور خورشید می تواند موجب عطسه کردن شود. عطسه زمانی اتفاق می افتد که بافت پوششی تنفسی که یک لایه سلولی پوشاننده دیواره داخلی بینی است، تحریک می شود و مغز نیز واکنش عطسه کردن را نشان می دهد.

چرا بعضی ها پشت سرهم عطسه می کنند؟
برخی افراد معمولا پشت سرهم و چند بار متوالی در یک نوبت عطسه می کنند که به گفته پزشکان این افراد اغلب مبتلا به حساسیت هستند و حتی در فصولی هم که حساسیت شایع نیست، به همین روال عطسه می کنند. همچنین عطسه های متوالی می تواند ناشی از تیک عصبی یا تلاش بدن برای خارج کردن ذرات گردوغبار باشد.

سرعت عطسه چقدر است؟
در لحظه عطسه کردن، جریان هوا با سرعت 150 کیلومتر در ساعت از بدن خارج می شود و محققان همچنین دریافته اند عطسه ممکن است بیش از آنچه تصور می شود سرعت داشته باشد.

چرا هنگام عطسه کردن چشمان خود را می بندیم؟
واکنش عطسه کردن موجب می شود بدن تمامی ماهیچه های خود را از پلک تا عضله حلقوی منقبض کند. هرچند علت این اتفاق همچنان نامشخص است اما برخی متخصصان معتقدند که دلیل آن می تواند نحوه ارتباط اعصاب در سیستم عصبی بدن باشد برخی نیز تصور می کنند که بدن با حفاظت از چشم ها در واقع از مجاری عبور هوا در بینی محافظت می کند که البته جزئیات این پدیده هنوز مشخص نیست.

چرا برخی افراد با صدای بلند عطسه می کنند؟
شدت و شکل عطسه کردن در افراد مختلف، متفاوت است که این اختلاف از تفاوت ها در خودکنترلی فرد و آناتومی بدن نشات می گیرد. نتایج یک مطالعه نشان می دهد که 45 درصد افراد در مکان های خصوصی و عمومی متفاوت از هم عطسه می کنند.


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.