خواب عمیق در این زمان بیشتر است

سلامانه : کمبود خواب موجب افزایش خواب عمیق می‌گردد، همچنین فعالیت سنگین بدنی هم مدت خواب را بیشتر می‌کند و هم میزان خواب عمیق در شب بعد از فعالیت بدنی و فکری را افزون می‌سازد.

خسرو صادق نیت رئیس کلینیک خواب بیمارستان بهارلو در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: خواب ۳ مرحله اساسی دارد. یک مرحله خواب سبک، یک مرحله خواب سنگین و مرحله آخر رویا است و البته هر کدام از این مراحل قسمت بندی‌های خاص خود را دارد. 

وی افزود: مراحل خواب در دوره‌های یک ساعت یا یک ساعت و نیم تکرار می‌شود به عبارت دیگر ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه ما خود به ۴ یا ۵ دوره ۱ ساعت یا ۱ ساعت و نیم تقسمیم می‌شود و هر کدام از این دوره‌ها ۳ مرحله دارد و در هر خواب به طور متوسط ۴ یا ۵ بار رویا می‌بینیم که ممکن است این رویا‌ها درخاطر نماند. 

صادق نیت تصریح کرد: مراحل خواب در سنین مختلف می‌تواند متفاوت باشد در سنین کودکی و نوزادی خواب عمیق بیشتر است و هرچه سن بالا‌تر می‌رود میزان خواب عمیق کمتر و در عوض خواب سبک بیشتر می‌شود. 

وی اظهار داشت: عوامل دیگری هم باعث تغییر در مراحل خواب می‌شوند به عنوان مثال کمبود خواب موجب افزایش خواب عمیق می‌گردد. همچنین فعالیت سنگین بدنی هم مدت خواب را بیشتر می‌کند و هم میزان خواب عمیق در شب بعد از فعالیت بدنی و فکری را افزون می‌سازد. 

این متخصص در پایان خاطر نشان کرد: خواب عمیق در اوایل خواب و خواب رویا در اواخر خواب بیشتر است به عبارت دیگر در نزدیک‌های صبح خواب رویا زیاد داریم و در اوایل خواب مخصوصا در یک تا 3 ساعت اولیه آن خواب عمیق بیشتر است. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.