عفونت‌های ادراری و کلیوی در دوران کودکی مورد توجه قرار گیرد

عفونت‌های ادراری و کلیوی در دوران کودکی مورد توجه قرار گیرد

یک پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: عفونت های ادراری و کلیوی در دوران کودکی شیوع بالایی دارد و بی توجهی و عدم درمان به موقع آن، زمینه بسیاری از بیماری های دیگر را فراهم می آورد.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان شمالی، دکتر علیرضا گلشن اظهار داشت: عفونت های ادراری تا یک سالگی در پسران و پس از آن در دختران شایع تر است.

 

وی ادامه داد: عفونت های ادراری در پسران قبل از یک سالگی بیشتر به دلیل ختنه نکردن و در دختران به دلیل کوتاه بودن مجرای ادرار بروز می کند.

 

گلشن عنوان کرد: عفونت های کلیوی در کودکان که به طور معمول همراه با تب است، بخش کوچکی از قسمت اصلی کلیه را از بین می برد و اگر درمان نشود و چند مرتبه تکرار شود در بزرگسالی به فشار خون و نارسایی های کلیوی منجر خواهد شد.

 

وی با ذکر این که برگشت ادرار شایع ترین دلیل عفونت ادراری در کودکان است، گفت: تشخیص دلیل عفونت ها در کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در مرحله نخست باید کودک از نظر برگشت ادرار بررسی شود.

 

گلشن با ذکر این که عفونت‌های کلیه باید جدی‌تر گرفته شود، خاطرنشان کرد: بعد از دوره درمان عفونت، بهتر است یک آزمایش برای اطمینان از برطرف شدن و ریشه کن شدن آن انجام شود تا از عود دوباره آن پیشگیری به عمل آید.

دوشنبه  30/02/92   10:50

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.