ورزش سنگین در ابتدا و انتهای روز ۳۰۰ درصد شانس پارگی دیسک را افزایش می‌دهد

سلامانه :رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران اظهار کرد: انجام حرکات و ورزش‌های سنگین در ساعات ابتدا و انتهای روز، 300 درصد شانس پارگی دیسک ستون فقرات را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر اسماعیل ابراهیمی رئیس بیست و پنجمین کنگره سالانه انجمن علمی فیزیوتراپی ایران که از 17 تا 19 اردیبهشت ماه سال جاری در هتل المپیک برگزار می‌شود با اعلام این خبر گفت: از آنجا که در ابتدای روز فشار داخل دیسک بسیار بالاست، بهتر است قبل از هر گونه فعالیت سنگین و ورزشهای کششی، با راه رفتن ساده و آهسته دویدن، ظرف نیم ساعت فشار دیسک را پایین بیاوریم و بعد تمرین‌ها را شروع کنیم زیرا با یک کشش شدید، فشارزیادی به غلاف دیسک وارد شده و شانس پارگی و فتق دیسک تا 300 درصد افرایش می‌یابد و همچنین در انتهای روز نیز که فرد دچار خستگی ناشی از کار روزانه است بهتر است از ورزشهای شدید اجتناب کند زیرا عضلات و بافت‌های خسته و غیرفعال توانایی کاهش فشارهای وارده بر ستون فقرات و دیسک را نداشته و منجر به آسیب‌های خطرناک در فرد می شود.

وی همچنین با اشاره به بحث بی‌حرکتی و ناهنجاری‌های ایجاد شده در این زمینه گفت: نشستن طولانی مدت و قرار گرفتن در یک پوزیشن ثابت و نامناسب، منجر به ضعف عضلات و فشار روی مهره ها و اندام مختلف می گردد که به دنبال آن ناتوانی و ناهنجاری در سیستم عضلانی – اسکلتی فرد ایجاد می‌شود.

ابراهیمی در ادامه افزود: حرکت‌های تکرار شونده که بدون استراحت انجام می‌گیرند نیز باعث صدمه، فشار، درد و ایجاد اختلال حرکت در سیستم مفصلی همچنین عملکرد ناقص غدد و ارگان‌های داخلی از جمله سیستم قلب و عروق، تنفس، اعصاب و سیستم عضلانی - اسکلتی می‌شود که در این حالت دستیابی به درمان مناسب در این گونه افراد بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود.

وی همچنین تصریح کرد: جهت حفظ سلامتی بدن بهتر است که هیچ پوزیشن و حرکتی در حالت‌های نشسته، خوابیده و ایستاده بیش از 17 دقیقه طول نکشد و در فواصل فعالیت های مختلف با تغییر حالت و استراحت دادن به اندام ها فشارهای وارده را کاهش دهیم.

یادآوری می شود بیست و پنجمین کنگره سالانه انجمن فیزیوتراپی ایران از 17 تا 19 اردیبهشت ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.