مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها تهدید بزرگ جهانی

سلامانه :سازمان جهانی بهداشت در گزارش جدید خود مقاومت دارویی برابر آنتی‌بیوتیک‌ها را یک تهدید بزرگ جهانی برای سلامت بشر اعلام کرد.

به گزارش (ایسنا)،‌ سازمان جهانی بهداشت با بررسی آمار مربوط به ۱۱۴ کشور اعلام کرد که اکنون مقاومت دارویی در تمام نقاط جهان مشاهده می‌شود. همچنین جهان وارد دوره‌ای شده که عفونت‌های ساده قابل درمان طی سال‌های گذشته در حال حاضر به عامل مرگ افراد تبدیل شده‌اند.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت معتقدند در صورتی‌ که برای مقابله با این پدیده تصمیم فوری و جدی اتخاذ نشود، مقاومت دارویی پیامدهای بسیار خطرناکی را برجا خواهد گذاشت. همچنین از آنجایی‌ که این معضل تنها در یک کشور وجود ندارد، مقابله با آن نیازمند اقدامات هماهنگ تمام کشورهاست.

گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت بر مقاومت دارویی هفت باکتری اصلی تمرکز دارد که در بروز بیماری‌هایی مانند ذات الریه، اسهال و عفونت خون نقش دارند.

باکتری‌ها معمولا در طول زمان برای مقابله با آنتی‌بیوتیک‌ها جهش ژنتیکی می‌کنند اما استفاده نادرست و بیش از اندازه از این داروها روند مقاومت دارویی را تسریع می کند.

همچنین سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود اعلام کرده است: برای مقابله با مشکل مقاومت دارویی علاوه بر تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدید به اقدام هماهنگ دولت‌ها برای کند ساختن روند مقاومت دارویی نیاز است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، این سازمان همچنین بر نیاز به ارتقاء بهداشت، افزایش دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم، ضدعفونی کردن مراکز درمانی و گسترش ایمنی‌سازی به عنوان راه‌های کاهش نیاز به تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها تاکید کرده‌ است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.