بعد از 20 سال زندگی‌مشترک، همدیگر را درک نمی‌کنیم!

سلامانه:49 ساله‌ام و علاقه‌مند به همسرم. اما او ظاهرا هیچ احساسی به من ندارد. هر وقت سر یک مسئله با هم صحبت می‌کنیم، کارمان به مشاجره می‌کشد. بعد از 20 سال زندگی مشترک، یکدیگر را به خوبی درک نمی‌کنیم. لطفا راهنمایی ام کنید.
دکتر حسین محرابی، روان‌شناس
 
این‌که گفته‌اید همسرتان هیچ حسی به شما ندارد، ممکن است تصور و برداشت شما از رفتارهای وی باشد و امیدوارم که خیلی به واقعیت نزدیک نباشد چون اگر هیچ احساسی وجود نداشت، امکان تداوم زندگی‌مشترک شما به مدت 20 سال خیلی کم بود. بنابراین قبل از هر اقدامی لازم است که با تمرین مثبت‌اندیشی، ذهنیت خودتان را درباره این موضوع تغییر دهید و در این باور تردید ایجاد کنید. به طور قطع رفتارهای سرد و بی تفاوتی‌های همسرتان درباره شما در ایجاد و تشدید این باور نقش زیادی داشته است ولی فراموش نکنید که بی‌توجهی و سرد شدن روابط، فقط به علت بی‌احساسی نیست و می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بنابراین سعی کنید دلایل این رفتارها را بشناسید تا بهتر بتوانید برای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.
 در نحوه گفت‌و‌گوها تجدید نظر کنید
در ادبیات و محتوای گفت‌و‌گوهای خود تجدید نظر کنید. این که همواره صحبت‌های شما به مشاجره ختم می‌شود، نشانه وجود اشکال در زمان، مکان، محتوا و ادبیات شما و همسرتان در مذاکرات است. برای ایجاد یک گفت‌و‌گوی اثر بخش ابتدا به همسرتان بگویید که نیاز دارید راجع به موضوعات زندگی مشترک با ایشان صحبت کنید و سپس از وی بخواهید که زمانی را برای این کار مشخص کند. گفت و گوی خود را با گلایه مندی، شکایت و محاکمه کردن شروع نکنید و سعی کنید مشکلات را به ترتیب اولویت و با آرامی، بیان و برای هر مورد دلایل و پیشنهادهای خود را نیز مطرح کنید. اشتباهات همسرتان را مستقیم و با حالت تحقیر بیان نکنید و هنگام صحبت، از ویژگی‌های مثبت او نیز نام ببرید. آرامش خود را حفظ کنید و از بی احترامی و توهین به وی بپرهیزید تا او نیز اجازه چنین کاری را به خودش ندهد.
 همسرتان را درک کنید
اگر انتظار دارید که همسرتان شما را درک کند، لازم است که ابتدا شما این کار را بکنید و به نحوی رفتار کنید که بفهمد او را درک می کنید. درک متقابل زمانی اتفاق می‌افتد که هر یک از زوج ها از خودش شروع کند و منتظر طرف مقابل نماند. همین که شما در زمان‌های خستگی و بی حوصلگی همسرتان، دلخوری ها و مشکلات خود را مطرح نکنید، از تلافی کردن پرهیز کنید و به ویژگی های مثبت وی نیز اشاره داشته باشید، نشان دهنده درک کردن ایشان است و حس خوبی را به وی منتقل می‌کند.
 خراسان

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif