حساسیت به قلقلک می‌تواند بر روابط جنسی تاثیر بگذارد

سلامانه - مرضیه نوروزی: در دوران نامزدی یا حتی بعد از ازدواج، ممکن است برخی از زوجین در روابط جنسی و عاطفی خود با یکسری مسائل و حتی مشکلاتی در چگونگی ارتباط با یکدیگر روبرو شوند که روابط‌شان را تحت‌تاثیر قرار دهد. از جمله یکی از این مشکلات می‌تواند حساس بودن یکی از طرفین به لمس بدن باشد. مثلا یکی از خوانندگان خواسته‌اند در مورد حساسیت به قلقلک در رابطه توضیح دهیم. او در ادامه نوشته است «حساس بودنم در رابطه زناشویی روی زندگی و روابط با همسرم تاثیر گذاشته است، آیا درمانی وجود دارد؟»
در سلامانه پاسخ این سوال را از دکتر غلامحسین قائدی، روانپزشک کلینیک سلامت جنسی و عضو هیات علمی دانشگاه شاهد پرسیده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
حساسیت در برابر قلقلک به‌ویژه در مرحله پیش نوازش ممکن است باعث شود تحریک و برانگیختگی کافی صورت نگیرد؛ البته این مساله در مورد افراد مختلف متفاوت است.
زنان و مردانی هستند که نیاز به تحریک مستقیم نواحی تناسلی ندارند و صرفا با نوازش و بوسیدن یا لمس شدن نیز تحریک می‌شوند، در مورد این قبیل افراد باید بیان داشت که حساسیت در برابر قلقک ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در پیش نوازش اولیه شده و زوجین نتوانند به اندازه کافی برای آمیزش آماده شوند.
در مقابل افرادی هستند که نیازمند تحریک مستقیم نواحی تناسلی از طریق نوازش یا تحریک دستی هستند، برای این قبیل افراد حتی برانگیختگی می‌تواند همزمان با آمیزش صورت پذیرد، بنابراین حساسیت در برابر لمس و قلقلک، ممکن است مانعی بر سر راه فعالیت جنسی آنها نداشته باشد.
با این حال بسیار مهم است که بدانیم حساسیت در چه مرحله‌ای از رابطه جنسی وجود دارد یا شدت پیدا می‌کند؛ در مرحله پیش نوازش، یا حین فعالیت جنسی؟ یا چه نوع رفتار جنسی ممکن است باعث ایجاد قلقلک در فرد شود؛ تحریک مستقیم نواحی تناسلی یا بوسیدن و لمس کردن یا حتی فرایند دخول؟ با توجه به پاسخ این سوالات می‌توان نوع تحریک اولیه را تغییر داد؛ برای مثال از تحریک مستقیم یا غیر مستقیم استفاده کرد. به علاوه می‌توان از این حساسیت به عنوان نوعی بازی جنسی که در نهایت منجر به تحریک و افزایش لذت در رابطه نیز شود، استفاده کرد.
زوجین باید در مورد رفتارهای جنسی مورد علاقه خود به توافق برسند، اینکه دوست دارند چگونه تحریک شوند، از چه چیزی لذت می‌برند، نسبت به چه رفتاری حساسیت کمتر یا بیشتری دارند و... و از این طریق سعی در تغییر سبک ارتباطی فعلی خود داشته باشند.
به هر حال همانگونه که بیان شد، با توجه به شدت حساسیت به قلقلک و نوع آن می‌توان راهکارهای مختلفی برای کسب لذت و رضایتمندی بیشتر ارائه داد. در نهایت توصیه می‌شود که در صورت وجود چنین مسائلی برای کسب راهنمایی بیشتر به متخصصین این حوزه مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif