دکتر سیدعلی آذین، متخصص پزشکی اجتماعی و فلوشیپ پزشکی جنسی و سایکوسکسولوژیست

دخانیات چگونه روی سلامت جنسی اثر می گذارد؟

سلامانه: مصرف انواع دخانیات، اعم از سیگار،  پیپ و قلیان، عوارض جدی روی سلامت جنسی مردان و زنان دارد. نیکوتین ماده موثر اصلی در دود دخانیات است که به گفته دکتر سیدعلی آذین،  فلوشيپ پزشکی جنسی و سايکو- سکسولوژيست به دلیل اینکه اثر تنگ کننده عروقی دارد باعث اختلال در رابطه جنسی در مردان و زنان می‌شود. البته این عارضه مربوط به مصرف کوتاه‌مدت سیگار است و  در درازمدت می‌تواند اثرات مخربی داشته باشد.  توضیحات بیشتر  دکتر سیدعلی آذین را در سلامانه  در خصوص تاثیر دخانیات روی سلامت جنسی زنان و مردان بخوانید.

فرایند نعوظ در مردان، واکنشی عروقی است و دخانیات یکی از عوامل خطر بسیار جدی برای پیشرفت پدیده تصلب شرایین محسوب می‌شود. آسیب شریانی سلامت قلب و خونرسانی به همه اندام‌های بدن از جمله اندام جنسی را دچار مشکل می‌کند و متاسفانه این آسیب پیشرونده و غیرقابل بازگشت است.
در کوتاه مدت، نیکوتین که ماده موثر اصلی در دود دخانیات است، اثر تنگ کننده عروقی دارد بنابراین در شرایطی که در رابطه جنسی هم در زنان و هم مردان نیاز به افزایش گردش خون سیستم تناسلی وجود دارد، چنین پدیده‌ای می‌تواند ایجاد اختلال کند. اما در درازمدت اثرات دخانیات بر کارکرد جنسی به مراتب مخرب‌تر و پایدارتر است.
حداقل با دانش و فناوری فعلی، روش‌هایی مشابه آنچه برای ترمیم عروق قلب استفاده می‌شود برای بازسازی شریان‌های دستگاه تناسلی وجود ندارد بنابراین بهترین کار، پیشگیری اولیه از آسیبی است که نه تنها سلامت جنسی، بلکه حتی جان فرد را با مستعد کردن او به انواع سکته‌های قلبی و مغزی در سنین حتی پایین به مخاطره می‌اندازد.
مصرف دخانیات روی تولید و رهایی میانجی‌های عصبی لازم برای اتساع عروقی شریان‌های اندام جنسی (مثلاً نیتریک اوکساید) نیز اثر منفی می گذارد.
ایجاد پرخونی در اندام‌های جنسی زنان باعث می‌شود تا بستر مناسبی در واژن برای رابطه جنسی فراهم شود، ترشحات کافی برای تسهیل نزدیکی فراهم شود و تحریک پذیری کافی در اندام تناسلی به وجود آید. به این ترتیب مصرف دخانیات، می‌تواند کارکرد جنسی زنان را نیز با اختلال مواجه سازد و باعث شود تا نزدیکی با درد همراه باشد و رسیدن به ارگاسم نیز مشکل شود. این موضوع تا انتشار نتایج پژوهش‌های همین یک دهه اخیر نیز کمتر مورد توجه قرار گرفته و مستند شده بود.
اختلال در کارکرد در مرحله برانگیختگی جنسی به شکل ثانویه می‌تواند باعث شود تا به تدریج میل به برقراری رابطه جنسی نیز محدود شود.  بسیاری از افراد با قطع مصرف دخانیات، علاوه بر احساس سلامت عمومی بیشتر، بهبود در کارکرد جنسی خود را تجربه کرده اند. ضمناً فراموش نکنید که مصرف قلیان و پیپ، هیچ مزیتی بر مصرف سیگار ندارد و همه آسیب های گقته شده در مصرف کنندگان آنها نیز مورد انتظار است.    
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif