پسرم به عروسم خیانت کرد

سلامانه: پدری ۶۴ ساله‌ام، پسری ۳۴ ساله دارم که چهار سال پیش ازدواج کرده است. چند روز پیش او را با خانمی غریبه در خیابان دیدم که مشغول خندیدن و خرید بودند. یک لحظه خشکم زد! به نظرم دارد به همسرش خیانت می‌کند. می‌خواهم از ارث محرومش کنم. اصلا نمی‌دانم چه کار کنم. راهنمایی‌ام کنید.
 
بنفشه دولت‌آبادی، روان‌درمانگر و مشاور خانواده
 در ابتدا باید بگوییم که نگرانی شما را به عنوان پدر درک می‌کنیم و کاملاً طبیعی است اما این مسئله بسیار پیچیده است و نباید سریع و بدون فکر واکنش نشان دهید. دقت داشته باشید که نباید عکس‌العمل انفجاری داشته باشید. منکر اتفاقی که افتاده نمی‌توان شد اما واکنش اشتباه شما اوضاع را قطعاً بدتر می‌کند و باعث انکار فرزندتان می‌شود که در ادامه ممکن است آثار منفی بیشتری در مسیر زندگی‌اش مشاهده شود. در ادامه راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنیم که امید است به آرامش شما و همچنین اصلاح شرایط کمک کند.
  تا موقعی که مطمئن نشده اید، حکم صادر نکنید
اشخاصی که خیانت می‌کنند برای این که از خودشان دفاع کنند، به راحتی دروغ می‌گویند. پس ابتدا باید از این موضوع مطمئن شوید و سپس سوالات مربوط به موضوعی که ذهن‌تان را مشغول کرده است از فرزندتان بپرسید تا مسئله برایتان روشن شود. شاید موضوع آن‌طور نباشد که شما فکر می‌کنید.
  از ارث محرومش نکنید!
حالا که با چنین بحرانی مواجه شده‌اید، احساسی برخورد نکنید. سعی کنید به فرزندتان فرمان بدهید و به طور منطقی با او به گفت‌وگو بنشینید. حتی ممکن است با در نظر گرفتن مشکل فرزندتان و همسرش بتوانید به آن‌ها کمک کنید. قطعا با گذشت کمی زمان، احساس بی‌اعتمادی و عصبانیت‌تان کمتر خواهد شد و تصمیم‌هایی مثل محروم کردن پسرتان از ارث، راه برگشت و حتی گفت‌وگو با او را به احتمال زیاد خواهد بست.
  روابط فرزندتان با همسرش را بررسی کنید
متاسفانه والدین گاهی اوقات آیین همسرداری را به فرزندان خود آموزش نمی‌دهند به طوری که فرزندان وقتی به سن ازدواج می‌رسند، با نیازهای خود آشنا نیستند. به شما پدر گرامی پیشنهاد می‌کنیم، رابطه فرزندتان را با همسرش بررسی کنید. شاید دلیل بسیار مهمی برای سرد شدن رابطه‌شان وجود دارد که باعث این مسئله شده است. به دنبال علت نواقص موجود در رابطه فرزندتان با همسرش باشید.
  او را ببخشید و  به او فرصت دهید
اگر به این نتیجه رسیدید که او مرتکب اشتباه شده، ممکن است نتوانید اعتماد از دست رفته به پسرتان را دوباره به دست بیاورید زیرا او را متهم و با رفتاری که داشته مستحق بی‌اعتمادی می‌دانید ولی باید درک کنید که بخشیدن او باعث آزادی روحی و هیجانی خودتان و همچنین موجب تمرکز و جلب توجه فرزندتان به حادثه‌ای که رخ داده می شود و نه تنها از وقوع مجدد آن پیشگیری می کند بلکه باعث می‌شود، فرزندتان برای قطع آن ارتباط اشتباه، برنامه‌ریزی کند.
  به روان‌شناس مراجعه کنید
گاهی این تجربه آن‌قدر برایتان گران تمام می‌شود که قدرت فکر کردن را از شما می‌گیرد. در چنین مواقعی از یک روان‌شناس کمک بگیرید. همچنین به فرزندتان پیشنهاد کنید که برای حل مشکلات و نواقص موجود در زندگی‌اش به صورت حضوری به مشاور خانواده مراجعه کند.
خراسان

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif