چگونگی مصرف داروهای قلبی در اپیدمی کرونا

سلامانه: بیماران، داروهای قلبی را به واسطه احتمال ابتلای بیشتر یا افزایش خطر مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا قطع نکنند.
دکتر سعید علیپور پارسا با بیان این که بیماری کووید-۱۹ تظاهرات بالینی متغیری دارد، اظهار کرد: ممکن است فرد مبتلا کاملا بدون علامت بوده، علایم خفیف داشته و یا کاملا بدحال باشد. در همین زمینه یکی از تظاهرات این بیماران افزایش انعقادپذیری در عروق است که ممکن است در عروق مغزی، کرونر، اندام‌ها یا حتی عروق ریوی رخ دهد و بسته به مورد موجب سکته مغزی، قلبی، ایسکمی حاد اندام یا آمبولی ریه ‌شود. بنابراین در اغلب بیماران بدحال نیازمند بستری، توصیه شروع درمان پیشگیرانه با داروهای ضدانعقاد است.
  بیماران قلبی با ریسک بالاتر ابتلا
به‌طور کلی احتمال ابتلای افراد دارای بیماری زمینه‌ای مزمن به ویروس کووید-۱۹ نسبت به دیگرافراد جامعه بالاتر است، دکتر علیپور گفت:« در این زمینه از بین بیماران قلبی، افراد مبتلا به نارسایی قلب مزمن و افرادی که پیوند قلب شده‌اند، بیشترین ریسک ابتلا را داشتند و مرگ و میر بالاتری دارند.» وی ادامه داد: در درجه بعدی بیماران با سابقه جراحی قلب باز به ویژه اگر سکته قلبی کرده، استنت‌های متعدد داشته و همچنین داروهای متعدد قلبی عروقی  استفاده می‌کنند، مقداری ریسک افزایش ابتلا نسبت به دیگر افراد جامعه دارند. وی با اشاره به بیمارانی که به واسطه ابتلا به کووید-۱۹ دچار حمله قلبی شده‌اند، گفت: این دسته از افراد شاید از نظر زمینه ژنتیک استعداد بیشتری داشتند و بدون بیماری زمینه‌ای هم  ممکن بود دچار این مسائل و عوارض شوند.
 چگونگی مصرف داروهای قلبی در  اپیدمی کرونا
این عضو هیئت علمی دانشگاه در خصوص افرادی که داروی قلبی استفاده می‌کنند، گفت: قبلا درباره استفاده از داروهای ACEI  ، ARB ها(داروهای مهار کننده آنزیمی ) و افزایش ریسک ابتلا به کووید-۱۹ مطرح بود، ولی بعد از آن مشخص شد که برعکس حتی ممکن است مصرف این داروها جنبه پیشگیری هم داشته باشد. وی تاکید کرد: براین اساس توصیه می‌شود بیماران، داروهای قلبی را به واسطه احتمال ابتلای بیشتر یا افزایش خطر مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا قطع نکنند و همه داروها طبق روال قبل مصرف شود. 
همچنین داروها تنها براساس شرایط بالینی بیمار تغییر کند نه براساس شرایط اپیدمی. علیپور پارسا همچنین با اشاره به مسئله تداخل داروهای قلبی به ویژه داروهای افزایش دهنده ریسک آریتمی با داروهای درمان بیماری کووید، تصریح کرد: داروهایی مانند هیدروکسی کلروکین و آزیترومایسین که بر اساس پروتکل‌های درمانی برای درمان کووید 19استفاده می‌شد، داروهایی بودند که می‌توانستند ریسک آریتمی را افزایش دهند. بنابراین افرادی که سابقه مصرف این داروها را داشتند، باید در زمینه تداخل دارویی مدنظر قرار می‌گرفتند.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif