خواهرم می‌گوید که شوهر تو برایم مثل برادر است!

سلامانه: دختری 27 ساله هستم که یک سال است ازدواج کرده‌ام. شوهرم مهربان و شوخ است و علاقه زیادی به من دارد. مشکل من این جاست که خواهر کوچک ترم خیلی با شوهرم شوخی می‌کند و وقتی احساس می‌کند من ناراحت می‌شوم می‌گوید شوهر تو مثل برادرم است؛ اما شوخی‌ها و رفتار صمیمانه‌اش به شدت باعث ناراحتی من می‌شود.
صدیقه معدنی، کارشناس‌ارشد روان‌شناسی 

این ‌که صمیمیت بین خواهر و همسرتان شما را رنج می‌دهد، طبیعی بوده و نیاز است هم به خواهرتان و هم شوهرتان درباره حساسیت‌تان و مرز بندی روابط بین آن‌ها تذکر دهید.گاهی مشاهده می‌شود که زوج ها هیچ تصوری از خیانت در ذهن ندارند و با کلمات گاه زیبا سعی در توجیه رفتار خود دارند. در حالی ‌که یک رابطه نیازمند مراقبت از سوی هر دو طرف است و لازم است در خصوص احساسات‌شان با یکدیگر گفت‌وگوی اصولی و به دور از تنش داشته باشند. با توجه به توضیحاتی که در پیامک‌تان مطرح کرده‌اید، از شما می‌خواهم که برای حل این مشکل چند نکته را در نظر داشته باشید.
به هر دویشان بگویید که به آن‌ها اعتماد دارید اما ...
در اولین فرصت به هر دو نفر یعنی هم خواهر و هم شوهرتان، این نکته را بگویید که به آن‌ها اعتماد دارید و هر دو نفر را در جایگاه خودشان دوست دارید. سپس به آن‌ها بگویید که لازم می‌دانید مرز بین صمیمیت و ارتباطات در چارچوب‌های معقول و خاصی رعایت شود و شوخی بی‌جا بین آن‌ها شما را رنج می‌دهد.
«مثل برادرم است»، یک خودفریبی است
بیان عبارت «مثل برادرم هست» از جانب خواهرتان در پاسخ به ناراحتی‌های شما یک خود فریبی است و عذر بدتر از گناه. در واقع به لحاظ روانی دلیل تراشی است برای توجیه رفتار غلط‌شان. به خواهرتان یادآوری کنید که البته شوهر شما، برادر دینی اوست اما در جای برادر خونی و محرم قرار نمی‌گیرد. به طور مثال و به صورت شفاف به او بگویید که: «خواهر گلم، شما مجاز نیستی رفتار مجاز با محرم را با این توجیه با شوهر من ادامه دهی. لطفا به خواسته من احترام بگذار و حرمت‌ها را حفظ کن».
از مادرتان کمک بگیرید
در صورت حل نشدن مشکل با توصیه‌های مطرح شده تا این جای مطلب، از مادر خود به عنوان نفر سوم کمک بگیرید و از ایشان بخواهید یا جداگانه با خواهرتان صحبت کنند یا در گفت‌وگو با خواهرتان، شما را همراهی کنند تا تاثیرگذاری این ماجرا بیشتر شود.
از شوهرتان بخواهید که امنیت روانی‌تان را در نظر بگیرد
از شوهرتان بخواهید امنیت روانی شما را در ارتباطاتش با خانم‌های دیگر در نظر بگیرد و حد و مرزهای مرسوم را رعایت کند. همچنین لازم است حکم شرعی ارتباط با خواهر زن را به شوهرتان یادآور شوید و به او بگویید با توجه به این‌که خواهرزن از نامحرم‌های مرد به حساب می‌آید، باید احکام مربوط به برخورد با سایر نامحرم‌ها درباره او هم رعایت شود. امیدوارم شوهرتان با درک شرایط شما، رفتارهای درست‌تری از خودش بروز دهد و زندگی خوبی داشته باشید.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif