دکتر سیدعلی آذین متخصص پزشکی اجتماعی و فلوشیپ پزشکی جنسی

6 عامل تعیین کننده در ارگاسم زنان

سلامانه: اگرچه در سال 2018 مطالعه منتشر شده‌ای با شرکت 2هزار و 304 زن و با استفاده از پرسشنامه نشان داد میانگین زمان رسیدن به ارگاسم در زنان، حین رابطه با شریک جنسی حدود 14 دقیقه است (و البته در اکثر آنها الزاماً این تجربه طی رابطه واژینال اتفاق نمی‌افتد)؛ اما تعیین‌کننده‌های دیگری نیز وجود دارند که روی کمیت و کیفیت این تجربه اثرگذار هستند. دکتر سیدعلی آذین متخصص پزشکی اجتماعی و فلوشیپ پزشکی جنسی و سایکوسکسولوژیست در گفت‌وگویی با پایگاه خبری «سلامانه» به این 6 عامل که از دیگر عوامل تعیین‌کننده بر زمان رسیدن ارگاسم در زنان هستند و بر کیفیت این تجربه اثر می‌گذارد، اشاره کرده‌اند.   

تعارض در روابط زناشویی: برای بسیاری از زنان و البته نه همه آنها، رابطه جنسی نمادی از صمیمیت و یک تعهد متقابل است. اگر این صمیمیت و اعتماد بین زوج مخدوش شود، رسیدن به ارگاسم می‌تواند مشکل باشد.
اضطراب: اگر خانمی به هر علت نگرانی‌هایی در خصوص موقعیت رابطه مثلاً نداشتن حریمی خصوصی، احتمال بارداری ناخواسته یا ابتلا به عفونت‌های منتقل شونده از راه تماس جنسی داشته باشد یا احساس کند که در روابط قبلی یا رابطه فعلی مورد سوءاستفاده جنسی بوده یا هست، بسیار محتمل است که در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشد.
عدم تمرکز و مشغول بودن ذهن با سایر امور: اگر به هر دلیلی همچون فشار کاری یا سایر مشکلات خانوادگی، امکان تمرکز بر لذت جنسی فراهم نشود، ارگاسم با تاخیر مواجه می شود یا تجربه آن ناممکن می‌گردد.
بی‌تجربگی: برخی از زنان، به ویژه در تجارب نخست جنسی هنوز به درستی نمی‌دانند که الگوی تحریک جنسی آنها چه به لحاظ جسمی و چه روانی چگونه است. ناآگاهی نسبت به آناتومی اندام جنسی زنانه چه در خود فرد و چه در شریک جنسی او بر احتمال نارضایتی جنسی می‌افزاید.
عدم تبادل اطلاعات کافی بین زوجین: خیلی از زنان توان طرح خواسته‌ها و الگوهای تحریک جنسی خود به طرف مقابل را ندارند و در این خصوص احساس خجالت می‌کنند یا نگران قضاوت شریک جنسی خود هستند.
باورهای نادرست یا غیرسازنده: شرایط فرهنگی و تربیتی ممکن است این ذهنیت را ایجاد کرده باشد که لذت جنسی اصولاً با ناپاکی و گناه همراه است. چنین نگرش‌هایی به شدت بر پیشرفت برانگیختگی جنسی و رسیدن به ارگاسم تاثر منفی می‌گذارد.
ابتلا برخی از بیماری‌ها یا مصرف داروها: این احتمال وجود دارد که بیماری‌هایی مثل دیابت، بر توانایی رسیدن به ارگاسم تاثیرگذار باشند. از طرفی بعضی داروها، به ویژه داروهای اعصاب و روان نیز می‌توانند باعث به تعویق افتادن ارگاسم یا حتی مهار کامل آن شوند ولی به هیچ عنوان بدون نظر پزشک معالج، مصرف داروی تجویز شده را نباید قطع کرد.
درنهایت اینکه برای غلبه بر مشکلات ارگاسم، اولین توصیه گفتگوی صمیمانه با شریک جنسی و کمک به یکدیگر برای کشف و تجربه الگوهای

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif