تجویز دگزامتازون در پیشگیری یا درمان کرونا!

سلامانه:  یادداشتی اختصاصی از دکتر مهدی شاهمیرانی، داروساز: آیا تجویز دگزامتازون در پیشگیری یا درمان کرونا در بیماران خفیف تا متوسط هم آندیکاسیون دارد؟

✔️ شواهد اولیه پیشنهاد می‌کنند که گلوکوکورتیکوئیدها ممکن است در درمان بیماران بدحال مبتلا به COVID-19، نقش داشته باشند، اگرچه این شواهد فقط در یک "بیانیه مطبوعاتی" گزارش شده‌اند.
 
✔️ بطور روتین ما در بیماران مبتلا به COVID-19، از گلوکوکورتیکوئیدها استفاده نمی‌کنیم مگر اینکه اندیکاسیون خاص دیگری وجود داشته باشد (مثلاً تشدید بیماری آسم یا بیماری انسداد مزمن ریوی،‌ شوک سپتیک مقاوم، ناکفایتی آدرنال ) و ما به طور خاص توصیه می‌کنیم که از گلوکوکورتیکوئیدها به منظور پیشگیری و یا درمان خفیف تا متوسط   COVID-19 استفاده نشود؛ این راهکار، مطابق با توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده ( CDC ) و سازمان جهانی بهداشت ( WHO ) است.
 
✔️ با این حال در انگلستان، استفاده از دگزامتازون برای تمامی بیماران بستری مبتلا به COVID-19 که به اکسیژن احتیاج دارند، مورد تأیید قرار گرفته است ( از جمله کسانی که تحت دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور هستند ).
 
✔️ بر اساس یک گزارش اولیه منتشر نشده از یک کارآزمایی بزرگ تصادفی شده در انگلستان، نشان داده شد که پس از 28 روز استفاده از دگزامتازون، آمار مرگ و میر در میان بیمارانی که به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاج داشتند 35 درصد کاهش یافته است. در مقابل استفاده از دگزامتازون به آن دسته از بیماران مبتلا به ویروس کرونا که بدحال نبودند کمکی نکرده است. اگرچه این نتایج، امیدوارکننده است ولی ما منتظر یک گزارش رسمی از یافته‌ها قبل از استفاده از دگزامتازون به طور روتین در درمان بیماران بستری بدحال مبتلا به COVID-19 هستیم‌.
 
✔️ سایر داده‌ها در استفاده از گلوکوکورتیکوئیدها برای COVID19 محدود هستند. داده‌ها در نقش گلوکوکورتیکوئیدها در سایر ویروس‌های تنفسی حمایت نمی‌کنند و پتانسیل بروز عوارض جانبی کوتاه مدت و طولانی مدت را پیشنهاد می‌کنند.
 
✔️ گلوکوکورتیکوئیدها ممکن است در درمان سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) و شوک مقاوم در بیماران بدحال بحرانی مبتلا به Covid-19، نقش داشته باشند. تجویز این داروها در ARDS مرتبط با COVID-19 "مورد بحث" است؛ ما استفاده از گلوکوکورتیکوئیدها را در درمان بیماران‌ بحرانی بدحال بدلیل ARDS مرتبط با COVID-19 که هیچ اندیکاسیون خاص دیگری برای دریافت این داروها ندارند ( مثلا آسم یا COPD ندارند یا دچار شوک سپتیک مقاوم نیستند )، توصیه نمی کنیم ( Grade 2C ). منطق عدم تجویز این داروها در این گروه از جمعیت این است که داده های حمایت کننده از هر گونه مزایا در جمعیت غیر Covid-19 شامل مقادیر کافی از بیماران مبتلا به پنومونی ویروسی در حمایت از ایمنی این داروها وجود ندارد و داده های موجود در بیماران با ARDS به علت پنومونی ویروسی، مضرات ناشی از این داروها را پیشنهاد می کنند.
 
نکته کلیدی برای طبابت:
 
✔️ استفاده از گلوکورتیکوئیدها ( مانند دگزامتازون‌ ) بطور خاص به منظور پیشگیری از ابتلا به کرونا و یا درمان بیماران با بیماری خفیف تا متوسط مبتلا به کرونا، توصیه نمی شود. درنهایت، توصیه به استفاده روتین از این داروها در COVID-19 نمی شود مگر اینکه اندیکاسیون خاص دیگری ( مثلا تشدید بیماری COPD یا آسم، شوک سپتیک مقاوم، ناکفایتی آدرنال ) وجود داشته باشد. حتی تجویز این داروها در ARDS مرتبط با COVID19، مورد بحث می باشد.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif