هشدار؛ واکسیناسیون کودکان را در روز‌های کرونایی جدی بگیرید

سلامانه: محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: در دوران همه گیری کرونا واکسیناسیون کودکان خود را فراموش نکنید.

به گزارش سلامانه وی گفت: تاریخ نظام سلامت کشور ما و بقیه کشور‌های دنیا به ما نشان داده از زمانی که برنامه واکسیناسیون کودکان شکل منسجم و همگانی و سراسری در کشور به خود گرفته، مرگ‌ومیر کودکان کشور به‌وضوح کاهش پیدا کرده است.

او افزود: بیش از ۲۰ سال است در کشور ما موردی از بیماری فلج اطفال با ویروس مشاهده نشده است. بیش از سه سال است که انتقال محلی بیماری سرخک در کشور رخ نداده است. این‌ها در شرایطی است که ما در همسایگی کشور‌هایی قرار داریم که بعضی از آن‌ها به‌شدت درگیر این بیماری‌ها هستند و حجم بالای رفت‌وآمد‌های مردم این کشور با کشور ما یکی از مهم‌ترین عواملی است که ممکن است در ورود و گسترش بیماری‌های پیشگیری با واکسن در کشورمان تأثیرگذار باشد به همین دلیل طوری برنامه‌ریزی شده که نیرو‌های بهداشتی سراسر کشور و شبکه بهداشت و درمان کشور با حساسیت ویژه‌ای موضوع واکسیناسیون کودکان را دنبال می‌کنند و مراقب هستند که مبادا کودکی واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکند و خدای‌ناکرده شاهد بازگشت این بیماری‌ها در کشور شویم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این‌که همه‌گیری کرونا توجه بسیار زیادی را در سطح کشور به خود جلب کرده است، گفت: همه تلاش‌ها صورت گرفته که مبادا برنامه پاسخ به کرونا تأثیر منفی بر روی سایر برنامه‌های بسیار با اهمیت بهداشتی کشور داشته باشد که شاید مهم‌ترین آن‌ها موضوع واکسیناسیون کودکان باشد.

 

کاهش مراجعه خانواده‌ها برای تزریق واکسن در اپیدمی کرونا

گویا بیان کرد: متأسفانه اطلاعات ما نشان می‌دهد در برخی از مناطق کشور برنامه واکسیناسیون بعضی از کودکان به دلیل کاهش مراجعه خانواده‌ها با تأخیر مواجه شده است هرچند نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه کشور همه تلاش خود را به کار گرفته تا چنین تأخیری رخ ندهد و واکسیناسیون کودکان به‌موقع انجام شود، ولی باز هم لازم است مردم عزیز کشور و به‌خصوص والدین کودکان به این موضوع توجه جدی کنند و اجازه ندهند واکسیناسیون کودکانشان به تأخیر بیفتد.

او با اشاره به این‌که واکسیناسیون کودکان جزو برنامه‌های جاری همه مراکز بهداشتی کشور و خانه‌های بهداشت است و طوری برنامه ریزی شده است که به هیچ عنوان این برنامه با وقفه روبرو نشود، تأکید کرد: انتظار می‌رود چنانچه به دلیل ملاحظات مربوط به همه‌گیری کرونا خانواده‌های محترم برای واکسیناسیون فرزندان خود مراجعه نکرده‌اند هرچه سریع‌تر به این مهم اقدام کنند.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif