چطور سیستم ایمنی کودکان را در شرایط کرونایی تقویت کنیم؟

سلامانه: همزمان با تشدید بحران کروناویروس در برخی از نقاط جهان، موضوع تقویت سیستم ایمنی بدن دوباره به یکی از موضوعات داغ روز تبدیل شده و ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول داشته است. بیشتر مباحث در این زمینه به تقویت سیستم ایمنی در میان بزرگسالان و سالمندان اختصاص دارند، درحالی که بسیاری از والدین نگران کودکان خودشان هستند.
خوش‌بختانه راهکارهای مناسبی هم برای دستیابی به این هدف وجود دارند و می‌توانند به والدین در راستای محافظت کامل از کودکان کمک کنند. این توصیه ها عبارتند از: 

 

5 ماده غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی کودکان 

1. ماست 
ماست حاوی باکتری‌های مهم و مفیدی به‌نام پروبیوتیک است. این باکتری‌ها درون روده‌ها زندگی می‌کنند و می‌توانند نحوه استفاده بدن از مواد غذایی را بهتر سازند. اما این همه ماجرا نیست زیرا پروبیوتیک‌ها در روند مبارزه با بیماری‌ها نیز به بدن کمک می‌کنند. یافته‌های تحقیقاتی نشان داده‌اند کودکانی که ماست پروبیوتیک می‌خورند، خطر ابتلا به سرماخوردگی‌ها، عفونت‌های گوش، گلودرد و بیماری‌های دیگر در آنها 19 درصد کمتر است. 

2. کفیر 

این نوشیدنی ترش سرشار از پروبیوتیک‌های مفید و مهم است. درحالی که شاید طعم این نوشیدنی در اولین دفعات استفاده برای بعضی افراد عجیب باشد اما در بسیاری از نقاط جهان (و حتی آمریکا) محبوبیت زیادی پیدا کرده است. شما می‌توانید کودک را به استفاده از کفیر به‌جای نوشیدنی‌های گازدار و شیرین تشویق کنید. تحقیقات اولیه درباره کفیرها نشان داده‌اند که این نوشیدنی می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند. 

 

3. گردو 

گردو دارای اسیدهای چرب امگا-3 است که مزیت‌ها و فواید مختلفی برای بدن دارند. متخصصان بارها تاکید کرده‌اند که امگا-3 در روند مبارزه با بیماری‌ها به بدن کمک می‌کند. حتی تعدادی از مطالعات علمی نشان داده‌اند که دریافت امگا-3، تعداد دفعات ابتلا به عفونت‌های تنفسی را در میان کودکان کاهش می‌دهد. شما می‌توانید گردوی خام را همراه با مغزهای خام دیگر ترکیب کنید و یک عصرانه جذاب و مقوی برای کودک بسازید. 

4. میوه‌ها و سبزی‌ها 

یکی از بهترین راه‌های برای تقویت سیستم ایمنی بدن در میان کودکان، اضافه کردن حجم قابل توجهی از میوه‌ها و سبزی‌های سرشار از ویتامین C به رژیم غذایی آنان است. انواع مرکبات، توت‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای، کلم بروکلی و سیب‌زمینی شیرین از بهترین گزینه‌های حاوی ویتامین C برای کودکان هستند. 

5. گوشت‌های بدون چربی 

بسیاری از والدین نمی‌دانند که گوشت‌های بدون چربی می‌توانند حتی به‌عنوان میان‌وعده برای کودکان سِرو شوند و این‌که همین گوشت‌ها سیستم ایمنی بدن را در میان کودکان به‌خوبی تقویت می‌کنند. گوشت‌های بدون چربی حاوی پروتئین هستند که برای حفظ قوای جسمانی اهمیت زیادی دارند. به‌علاوه، زینک (روی) این گوشت‌ها نیز به گلبول های سفید خون در مبارزه با بیماری‌ها کمک می‌کند. 

4 توصیه کلیدی

1. طیف وسیعی از مواد غذایی سالم را انتخاب کنید. بعضی از والدین اصرار دارند که کودک همیشه از یک ماده غذایی سالم و مفید استفاده کند درحالی که نمی‌دانند رژیم غذایی کودکان مانند بزرگسالان باید تنوع گسترده‌ای از نظر مواد غذایی داشته باشد. بنابراین، اگر می‌خواهید سیستم ایمنی کودک را تقویت کنید باید طیف وسیعی از سبزی‌ها، میوه‌ها، غلات سبوس‌دار و پروتئین‌های بدون چربی را در رژیم غذایی بگنجانید. 

2. حجم بیشتر، لزوما به نتیجه بهتری نمی‌رسد. وقتی می‌شنوید که مثلا مصرف کیوی برای کودکان مفید است، نباید او را به مصرف حجم زیاد و غیراستانداردی از آن وادار کنید. حجم وعده مصرفی هر کدام از مواد غذایی، میزان مشخص و محدودی دارد و چندبرابر کردن این میزان به نتیجه بهتری نمی‌رسد. درواقع، بدن کودک مانند بدن بزرگسالان، حجم اضافی دریافت‌شده را به‌عنوان ترکیبات زائد از خودش دفع می‌کند. 

3. با محدودیت‌ها آشنا باشید. به یاد داشته باشید که هیچ کدام از مواد غذایی نمی‌توانند با قطعیت از مبتلا شدن کودک به بیماری‌های مختلف جلوگیری کنند و هیچ کدام از آنها نیز توانایی درمان کامل و مستقل بیماری‌ها را ندارند. بنابراین، اگر فرزندتان مریض شد نباید این اتفاق را از نشانه‌های عدم رسیدگی تغذیه‌ای به او تلقی کنید. 

4. دنبال مواد غذایی کامل بگردید. واضح است که آب پرتقال طبیعی هم سرشار از ویتامین C است اما برای همه کودکان بهتر است که از خود میوه کامل استفاده کنند. بسیاری از متخصصان بارها تاکید کرده‌اند که مصرف مواد غذایی کامل، مواد مغذی و ترکیبات مهم دیگری را به بدن می‌رساند که در آب‌میوه‌ها یا مکمل‌های خوراکی وجود ندارند. 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif