پیشگیری از ترک‌خوردگی لب‌ها در کودکان نوپا

سلامانه: بیشتر والدین مواقعی که می‌خواهند از کودکان نوپا در مقابل عوامل آسیب‌زای مختلف محافظت کنند، معمولا محافظت از لب‌های این کودکان را فراموش می‌کنند و تا زمانی که لب‌های آنان دچار ترک‌خوردگی و التهاب نشود، متوجه ضرورت این کار نمی‌شوند. 
به نقل از  Verywell Family، پوست لب‌ها نازک‌تر از پوست دیگر قسمت‌های بدن است و به همین دلیل هم لب‌ها در مقابل سرما، خشکی هوا (در فضاهای باز و بسته)، باد و خورشید واقعا آسیب‌پذیری زیادی دارند. حتی بعضی از عادت‌های رفتاری کودکان نوپا نیز می‌توانند مشکل خشکی و ترک‌خوردگی را در لب‌های آنان بدتر کنند. با این‌حال، والدین می‌توانند از ترفندهای زیر برای جلوگیری از ترک‌خوردگی لب‌ها در کودکان نوپا کمک بگیرند. 

بدن کودک را هیدراته نگه دارید 

کودکان 1 تا 3 ساله به حداقل 5.5 لیوان مایعات در طول روز نیاز دارند، اما ضرورتی ندارد که تمام این مایعات از طریق آب ساده تامین شود. نوشیدنی‌های سالم و مهمی مانند شیر و آب‌میوه طبیعی خانگی و مواد غذایی سرشار از آب مانند هندوانه و سوپ نیز حاوی مقادیر بالایی از آب هستند. 

این‌که کودکان 30 درصد از مایعات مورد نیاز روزانه‌شان را از طریق مواد غذایی تامین کنند، عادی و بدون مشکل است. البته آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که میزان آب‌میوه‌ها در برنامه روزانه کودکان نوپا را به حدود 120 میلی‌لیتر محدود کنید و هیچ قند افزوده‌ای نیز به آب‌میوه طبیعی و خانگی اضافه نکنید.

مرطوب‌سازی هوای خانه را جدی بگیرید 

اگر هوای داخل خانه شما خشک است، حتما یک دستگاه‌ رطوبت‌ساز مناسب را برای محل خواب و بازی کودک تهیه کنید. البته استفاده از دستگاه‌های رطوبت‌ساز زمانی در طولانی‌مدت به نتیجه مطلوب می‌رسد که این دستگاه‌ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید و همچنین روند پاک‌سازی آنها را نیز طبق دستورالعمل کارخانه به انجام برسانید تا از تجمع باکتری‌ها و قارچ‌ها جلوگیری کنید. 

از زبان زدن کودک به لب‌ها جلوگیری کنید 

واکنش طبیعی بیشتر انسان‌ها در مواقع خشکی و زبری لب‌ها، مرطوب کردن لب‌ها با کمک زبان است. چنین کاری نتیجه معکوس دارد، زیرا به خشکی و ترک‌خوردگی لب‌ها در اثر تماس با هوای خشک منتهی می‌شود. پس در مواقعی که کودک این عادت اشتباه را تکرار می‌کند، حتما اشتباه بودن این کار را به او یادآوری کنید. همچنین شما می‌توانید یک مسواک بسیار نرم و تمیز را به‌صورت جداگانه برای لب‌های کودک انتخاب کنید و پوسته لب‌ها را با کمک این مسواک به‌درستی از روی لب‌های کودک جدا سازید. 

دهان کودک را به‌موقع پاک کنید 

یکی از مهم‌ترین کارها برای جلوگیری از خشکی و ترک‌خوردگی لب‌ها در کودکان نوپا، پاک کردن به‌موقع دهان کودک پس از خوردن میان‌وعده‌ها و غذاهای اصلی است. بسیاری از والدین به‌دلایل مختلف از این کار غفلت می‌کنند، درحالی که با پیامدهای ناخوشایند آن برای کودکان آشنا نیستند. 

از بالم لب کمک بگیرید 

برای استفاده از بالم لب نباید تا نمایان شدن اولین نشانه‌های خشکی و ترک‌خوردگی لب‌ها منتظر بمانید. استفاده از بالم لب برای لب‌های کودکان نوپا باید به‌صورت روزانه و منظم انجام شود تا لب‌های آنان اساسا دچار خشکی و ترک‌خوردگی نشود. 

متخصصان استفاده از بالم لب برپایه Petroleum یا beeswax را برای کودکان نوپا توصیه می‌کنند، چون برای این کودکان ایمن هستند و به‌خوبی از لب‌های آنان در مقابل خشکی محافظت می‌کنند. البته توصیه متخصصان این است که از بالم لب حاوی ترکیبات ضدآفتاب برای کودکان نوپا استفاده کنید، چراکه لب‌ها در مقابل پرتوهای ماورای بنفش آسیب‌پذیری بیشتری دارند. 

با این‌که ترک‌خوردگی لب‌ها معمولا خطرناک نیست و مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما اگر ترک‌خوردگی لب‌های کودک با خون‌ریزی یا تب‌های بیشتر از 5 روز همراه بود، حتما این موضوع را به متخصصان اطفال اطلاع دهید. 

 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif