کاکائو خام برای رفع خستگی مبتلایان به کووید19 مفید است!

سلامانه: "خستگی" یکی از شایع‌ترین عوارض کووید19 است که معمولا بیماران تا مدت‌ها پس از بهبودی از آن رنج می‌برند. در کنار استراحت کافی و رعایت اقدامات درمانی، توجه به مصرف برخی از مواد غذایی مغذی نیز توصیه می‌شود.
به نقل از lasantedanslassiette، کاکائو، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و ریزمغذی‌هاست که به بهبود استرس، خستگی و افسردگی طی دوران نقاهت کمک می‌کند. البته این خواص زمانی بسیار بیشتر است که کاکائو به‌شکل خام مصرف شود.

 

کاکائو فقط خام

حرارت باعث ازبین‌رفتن ویتامین‌ها و موادمعدنی کاکائو می‌شود. بنابراین، بهتر است که کاکائو به صورت خام مصرف شود یا اینکه بیش از 42 درجه سانتی‌گراد گرما نبیند. کاکائو خام حاوی بسیاری از ترکیبات مفید مانند پلی‌فنول‌ها، فلاونوئیدها و... است که در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی نقش دارند زیرا فشار و کلسترول بد خون را کاهش داده و به بهبود جریان خون کمک می‌کنند. آنتی‌اکسیدان‌های سرشار کاکائو خام نیز مانع از پیری زودرس سلول‌ها می‌شوند. 

 

عامل ضدخستگی کاکائو

کاکائو خام سرشار از ریزمغذی‌های ضروری مانند منیزیم، کلسیم، پتاسیم، فسفر و مواد معدنی نظیر آهن، مس، سلنیوم است. البته منبع سرشار ویتامین‌های A،B1،B9،C وE نیز محسوب می‌شود. منیزیوم فراوان کاکائو؛ 500 میلی‌گرم در 100 گرم، باعث شده تا این خوراکی برای مقابله با استرس عالی باشد. این ماده معدنی به عملکرد مطلوب اندام‌های بدن کمک می‌کند و به‌خصوص در رفع گرفتگی عضلانی و انتقال پیام‌های عصبی موثر است. همچنین در تولید سروتونین و بهبود خلق‌وخو به‌خصوص در دوران پیش از قاعدگی موثر است. 2 قاشق چایخوری پودر کاکائو حاوی 52 میلی‌گرم منیزیم است که 14 درصد نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند. 

 

خاصیت ضدخستگی کاکائو نیز به‌دلیل مقدار فراوان تئوبرومین است. تئوبرومین ساختاری شبیه به کافئین دارد و دارای خواص محرک، نشاط‌ آور و ضدسرفه است. آلکالوئیدها نیز ترکیبات موجود در کاکائو هستند که تاثیر محرک بر سیستم عصبی مرکزی دارند. البته نباید فراموش کرد که کمبود منیزیم یکی از مهم‌ترین علل بروز خستگی جسمی است که مصرف کاکائو در این زمینه موثر خواهد بود. کاکائو بسیاری از عملکردهای بدن و متابولیسم را تحریک می‌کند که این فرایند در رفع خستگی مزمن و کاهش انرژی نیز مفید خواهد بود.

 

تاثیر عالی بر سیستم ایمنی

کاکائو خام نقش محافظتی نسبت به سیستم ایمنی بدن دارد زیرا تولید گلبول‌های سفید و قرمز را تحریک می‌کند. البته تاثیر آنتی‌بیوتیک و آنتی‌ویروس داشته و مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها، ویروس‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا را نیز افزایش می‌دهد.  

 

افراط در مصرف کاکائو ممنوع!

مصرف 2 تا 3 بار کاکائو خام در هفته بهترین مقدار است که البته باید در مقدار کم باشد زیرا افراط در مصرف کاکائو تاثیر محرک بر سیستم عصبی دارد. همچنین، مبتلایان به بیماری‌های کبد یا افرادی که رژیم‌های پاکسازی بدن را دنبال می کنند باید در این زمینه کمی بیشتر احتیاط کنند چراکه آلکالوئیدها و تانین‌های موجود در کاکائو می‌توانند بر عملکرد کبد تاثیر بگذارند.

 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif