هپاتیت همیشه با علائم واضح همراه نیست!

سلامانه: گزارش هشداردهنده سازمان بهداشت جهانی مبنی بر آمار بالای مبتلایان به "هپاتیت" در سراسر دنیا موجب شد تا صاحبنظران حوزه سلامت، 28 ژوئیه را با هدف افزایش آگاهی عمومی در مورد هپاتیت و پیامدهای آن، به‌عنوان روز جهانی مقابله با این بیماری نامگذاری کنند. 

هپاتیت یک خطر جدی در سراسر دنیا شناخته می‌شود چراکه سالانه نزدیک به 4/1 میلیون نفر به دلیل این بیماری، جان خود را از دست می‌دهند. 

براساس گزارش سازمان بهداشت، سالانه 4/1 میلیون مورد جدید ابتلا به هپاتیتA در دنیا ثبت می‌شود.

 همچنین 150 میلیون نفر ناقل عفونت هپاتیتC هستند و 2 میلیارد نفر نیز در حال حاضر مبتلا به هپاتیت B هستند. 

"هپاتیت" چه بیماری است؟

بزرگترین اندام داخلی بدن، کبد است که در بزرگسالان حدود یک تا 5/1 کیلوگرم وزن دارد. کبد سمت راست بدن و زیر قفسه سینه قرار گرفته و مسئول تغییر شکل و ذخیره موادمغذی پس از فرایند هضم است تا از طریق جریان خون، به اندام‌های مختلف برساند. همچنین مواد سمی موجود در داروها، الکل، مخدرها و... نیز در کبد تجزیه شده و از طریق صفرا وارد خون می‌شوند تا پس از تصفیه در کلیه‌ها، از بدن دفع شود. 

زمانی که کبد دچار التهاب شود، اصطلاح "هپاتیت" به‌کار می رود که غالبا ناشی از عفونت ویروسی است؛ به‌طوری که ویروس هپاتیت A،B وC عامل بروز 90% هپاتیت حاد شناخته می‌شود. البته مسمومیت الکل، دارو و ترکیبات شیمیایی همچنین التهاب مزمن و خودایمن کبد نیز می‌تواند منشا هپاتیت غیرویروسی باشد. عامل بروز هپاتیت زمینه‌ساز علائم مختلف می‌شود و حتی می‌تواند وخامت منجر به نابودی بافت کبد برسد. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif