شایع ترین بیماری تابستان؛ اسهال عفونی

سلامانه:  دکتر فرنوش ابراهیم زاده؛ متخصص داخلی و استادیار گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد: علل مختلفی زمینه‌ساز این بیماری هستند که یکی از مهم‌ترین آنها، استفاده از خوراکی‌های آلوده به میکروب است. 

گوشت مرغ، برنج مانده، مایونز، همبرگر نیمه‌  پخته، خامه، تخم مرغ نیمه پخته یا خام و پنیر غیربهداشتی یا پنیر که بیرون از یخچال باقی مانده ممکن است باعث ایجاد اسهال شود. گاهی حتی همه افرادی که در یک خانواده یا گروه هستند، مبتلا می‌شوند. 

اسهال در افرادی که نقص سیستم ایمنی یا بیماری زمینه‌ای دارند، سالمندان و خردسالان مدت طولانی‌‌تر و با علائم شدیدتر همراه است.  گاه نیز اسهال در جاهای خاص مانند آسایشگاه سالمندان و... شیوع پیدا می‌کند. 

اسهال با توجه به عامل زمینه‌ساز می‌تواند با علائم مختلف مانند تب، استفراغ، درد شکم و...همراه باشد گاه با استفراغ، تب، باشد. حتی گاه تظاهر اسهال عفونی فراتر از مشکلات گوارشی است و با درگیری مفاصل، سوزش ادراری، ناراحتی چشم و... بروز پیدا می‌کند.

رعایت بهداشت؛ مهم‌ترین راهکار پیشگیری

اجتناب از مصرف آب آلوده و مواد غذایی غیربهداشتی به‌خصوص هنگام گردش و سفر مهم‌ترین توصیه در زمینه پیشگیری از ابتلا به اسهال عفونی است. در روزهای گرم تابستان باید کاملا بهاصول نگهداری و بهداشت خوراکی‌ها توجه کرد، موادغذایی مانند تخم‌مرغ، مرغ و همبرگر کاملا طبخ شود و همه غذاها و خوراکی‌های فاسدشدنی در یخچال نگهداری شود و هرگز در محیط بیرون نماند.

چه مواقعی لازم است به پزشک مراجعه کنیم؟

درمان اسهال حاد بستگی به شدت و مدت آن دارد. معمولا استهال حاد، خفیف و خود محدودشونده است و نیاز به اقدام درمانی خاصی ندارد. مصرف مایعات فراوان و محلول‌های موجود برای حفظ تعادل الکترولیت‌های بدن همچنین استراحت کافی به بهبود حال بیمار کمک می‌کند.

البته اگر بیمار دچار کم‌آبی شدید، تب بالا، وجود خون در مدفوع، تداوم اسهال بیشتر از 48 ساعت شود یا اسهال همزمان با مصرف آنتی‌بیوتیک یا طی دوران اپیدمی ایجاد شود، لازم است با پزشک مشورت گردد.همچنین در مورد سالمندان، شیرخواران، مبتلایان به بیماری‌های نقص ایمنی و بروز درد شدید شکمی نیز معاینه توسط پزشک توصیه می‌شود تا از بروز کاهش آب بدن و عوارض آن پیشگیری گردد. 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif